ITS PARTNER LTD: iOS Developer

Краткое описание

ITS Partner develops products powered by the Internet of Things (IoT) technologies.

Основные требования (образование, навыки):

  • 2+ years of iOS development experience;

  • Strong knowledge of Swift;

  • Confident knowledge and skills in applying OOP, design patterns, including MVC, MVVM;

  • Strong knowledge of RestAPI;

  • Knowledge of the basics of multithreading in iOS;

  • Experience with XCTest Framework and UI testing;

  • Ability to develop energy efficient applications;

  • Ability to create highly scalable UI with support for a wide range of devices (Xib, Storyboard, Constraints);

  • English language level – Intermediate and above.

Чем предстоит заниматься (функциональные обязанности):

  • Development of new functionality of the application, support of the old;

  • Participation in making technical decisions;

  • Work on technical debt (We welcome the initiative to propose and implement improvements in the project);

  • Communication with the team: fast communication throughout the day, as well as several meetings a week;

  • Code review.

Что мы предлагаем (соцпакет, льготы, бонусы):

  • Трудовой договор. Оплата с привязкой к курсу USD;

  • Постоянное наращивание экспертизы и практика англ. яз;

  • Современный и демократичный стиль менеджмента;

  • Применяются стандарты Кремниевой долины;

  • Поездки в другие офисы компании для обмена опытом;

  • Работа с американскими и европейскими проектами, возможность ротации между проектами;

  • Ежеквартальные премии за успехи;

  • Ежегодный пересмотр заработной платы;

  • 100% покрытие больничного листа сроком до 14 дней;

  • Удаленка или офис (Нур-Султан, Алматы);

  • Гибкий рабочий график работы, no time tracking;

  • Медицинская страховка, покрытие спорт абонементов;

  • Корпоративный англ.яз;

  • Компенсация курсов, конференций, митапов и всего, что нужно для развития.